Izbornik
O metodi vježbanja lica
Metoda vježbanja lica datira iz doba kad je čovjek, u nedostatku alternative, bio okrenut prirodi i svemu što iz nje može izvući. Kineska i japanska akupresura lica, korejska metoda su-jok samo su neke od drevnih metoda prirodnog pomlađivanja kojima se danas sve više vraćamo pa je i metoda vježbanja lica postala sve popularniji oblik njege.
Čovjekovo je lice građeno od nekoliko slojeva, a mi se u metodi vježbanja lica bavimo mišićnim tkivima, konkretno mišićima mimične musculature, dakle onim mišićima koji služe za ekspresije lica.
Mimika lica imala je evolucijsku važnost za čovjeka u socijalnoj interakciji s drugim ljudima. Svaka naša emocija popraćena je određenom mimikom: smijemo se kad smo sretni, mrštimo kad smo zabrinuti ili ljuti, dižemo obrve kada smo iznenađeni itd.
“Bore neka idu tamo gdje su bili osmijesi” ili “Starenje bora tijelo, a odustajanje dušu”, samo su neki od pro-age citata s kojima bih se složila.
Sve što je rezultat emocije, čovjeku je prirodno izraziti kroz mimiku, međutim ono što nije prirodno vec naučeno su navike. Navikavamo se na štošta pogrešnog u životu pa tako i na suvišnu mimiku koja nije odraz trenutnog emotivnog stanja, a koja će kasnije, nakon mjeseci ili godina repeticije, rezultirati promjenama na licu s kojima uglavnom nismo zadovoljni: dinamičkim naborima na koži, asimetrijom ili sličnim.
Postarujemo se lošim navikama
Zapitajte se: Koliko ste puta danas u komunikaciji podigli obrve!? Koliko dugo sjedili namršteni pred računalom!?
Ako ste se prepoznali u odgovorima na ova pitanja, ako ste primijetili da navedene ekspresije činite često, to znači da vam je lice često u kontrakciji koja uopće nije potrebna: dižete obrvu a ne čudite se, namršteni ste makar niste ljuti.
Čineći ovakve ili slične nesvjesne ekspresije lica, mi se preuranjeno postarujemo. Većina dinamičkih nabora na koži lica, poput npr. vodoravnih linija na čelu, vertikalnih između obrva ili linija oko očiju, rezultat je činjenice da se aktivan mišić skraćuje te povlači kožu čime na njoj stvara nabore. Takvo dugogodišnje aktiviranje mišića dovodi do toga da on mijenja svoju dužinu i oblik što u estetskom smislu znači da se naša koža, koja prati misić koji je na nju vezan, zadržava u naboranom stanju. Dodajmo k tome ostale degenerativne promjene u drugim tkivima lica, ponajviše one koje utječu na smanjenu proizvodnju elastina i kolagena, svojim smo navikama starenju poželjeli dobrodošlicu.
Dobra vijest je da se navike mogu promijeniti, a preuranjeno postarivanje zaustaviti. Istina, to jest najizazovniji dio posla, no nije nemoguć, a već u nastojanju da se promijene navike koje dovode do nastanka nabora na koži, učiniti ćemo prvi vazan korak u korekciji onog što se u literaturi često naziva “neestetskim znakovima starenja”.
Upravo je osvještavanje i korigiranje navika koje dovode do stvaranja nabora važan dio metode vježbanja lica koju sam oblikovala nakon godina izučavanja anatomije starenja lica, ponajviše onog aspekta koji je direktno povezan s promjenama dužine, tonusa i funkcija mimične muskulature lica te načina na koje, kombinacijom raznih vrsta kontrakcija, možemo utjecati na njihovo unapređenje. Vježbe za lice pokazale su se kao za to idealan alat jer njima unapređujemo neuromuskularne veze. Jačanjem neuromuskularnih veza, jačamo propriocepciju, postajemo svjesni mimike koju činimo određenom mišićnom kontrakcijom što znači da ćemo moći kontrolirati mimiku lica i utjecati na način na koji će nam lice stariti.
Dobrobiti vježbanja lica
- Prevencija stvaranja dinamičkih nabora na licu
- Korekcija tj. ublažavanje i/ili potpuno uklanjanje nastalih dinamičkih nabora
- Prevencija opuštanja tkiva lica
- Učvršćivanje i oblikovanje forme lica
- Vraćanje simetrije licu
- Poticanje cirkulacije
- Poticanje metaboličkih procesa u koži
- Popravljanje raspoloženja
Prije i poslije
U nastavku su primjeri korekcija koje je moguće postići već nakon mjesec ili dva redovnog treniranja, naravno, ovisno o dobi te stupnju nastalih znakova starenja na koži, navikama (poput mimike) te redovitosti vježbanja lica.
Dob: 41 godina
Dob: 51 godina
Dob: 43 godina